Etkinlikler

Konferans
Özel Konuşmacı: Rem Koolhaas
Nezih Eldem Salonu
Başlangıç: 16 Ekim 2008 17:00
Bitiş: 16 Ekim 2008 18:30

Dünya'nın en etkili düşünür mimarı tüm dünyadaki güncel mimarlık teorisi ve üretimine önemli etkileri olan projelere imza atmış Rotterdam merkezli Office for Metropolitan Architecture'ın (OMA) kurucusu ve yöneticisi Rem Koolhaas ana konuşmacı olarak ArkiPARC 2008'de.

2005 yılında ARKIMEET konferansına konuk olan Koolhaas, 2.500'de fazla konuğu Harbiye Askeri Müzesi'ne çekerek bir rekora imza atmış, unutulmayacak bir sunum yapmıştı. Üç sene aradan sonra tekrar İstanbul'da bir konferans vermek üzere ArkiPARC 2008'in konuğu olacak Koolhaas'ın aynı ilgiyi çekmesi bekleniyor.
Son kırk yılda inşa edilen yapıları, projeleri, planları, sergileri ve araştırmaları ile profesyonel ve akademik ortamı etkileyen öncü isimlerden biri olarak ArkiPARC 2008'in konuğu olacak Koolhaas hakkında LA Times dergisi: “Bir miktar şüphecilik ile harmanlanmış analitik tasarım yaklaşımı mimarlığı radikal bir biçimde etkileyen Koolhaas'ın izlerini bugün her genç mimarda görmek mümkün,” diyor.

Kurucusu olduğu OMA, 1975'ten beri özel konut projelerinden büyük ölçekli kentsel tasarımlarına kadar pek çok proje gerçekleştiriyor. 21. yy.'da Avrupa, Amerika ve Asya'da sıradışı projelerle adından sıkça söz ettiren ofisin Rotterdam'daki merkezinin yanında New York ve Hong Kong'da birer kolu buluyor. OMA'nın son dönem adlarından sıkça bahsettiren önemli projeleri arasında Dubai Business Bay bölgesi için hazırlanmış yüksek yoğunluklu bir karma kullanım projesi olan Dubai Renaissance (2006) ve Hamburg HafenCity için tasarladıkları Bilim Merkezi projeleri yer alıyor. 23.000m² büyüklüğündeki Bilim Merkezi binasının içerisinde akvaryum, planetaryum, akademik tiyatro, ofis birimleri ve laboratuarlara ilave olarak ticari ve konaklama işlevleri yer ayrılmış olması dikkat çekiyor.  

AMO Deneyimi
OMA'nın proje ofislerinin yanında AMO (Architectural Media Office) adlı bir başka kolu ise mimarlık düşüncesini ve projeleri beslemek üzere medya, finans, teknoloji ve sanat gibi farklı disiplinlerde araştırmalar yapıyor.
Koolhaas ayrıca Londra'daki en ünlü mimarlık okulu Architectural Association (AA)'den mezun olmadan 10 yıl önce 1960'lı yıllarda Hollanda Film Akademisi'nden de mezun oluyor ve yapılarından çok önce yazıları ve yayınlarıyla dünyanın ilgisini çekmeye başlıyor. 1978'de çıkardığı kitap Delirious New York'u bugün modern mimarlık ve toplum üzerine yazılmış klasikler arasında saymak mümkun.

Koolhaas'ın çalışmaları mimarlık alanındaki en büyük ödüller olan Pritzker Ödülü (2000), RIBA Altın Ödülü (2004) ve Avrupa Birliği Mies van der Rohe Ödülü'nün (2005) yanında pek çok başka ödüle layık görüldü. 2003 yılında Berlin Neuer Nationalgaleri'de ardından, seneler önce kendisi tarafından tasarlanmış olan Rotterdam Kunsthal'da gerçekleşen Koolhaas hakkında sergiye paralel olarak, aynı isimle (Content) bir de kitap yayınlandı.

2005 ve 2006 yıllarında Venedik Mimarlık Bienali'nde konuk küratörlük görevini üstlenen Koolhaas'ın çoğu 21. yy'da inşa edilen en önemli yapıları: Casa da Música (Porto) Hollanda Konsolosluğu (Berlin), PRADA Epicenter (Los Angeles), Seul Milli Üniversitesi Kampüsü, Seattle Kütüphanesi, Ulusal Çin Televizyonu Merkezi CCTV (Pekin).  

Son yayını olan Al Manakh'ta ise AMO tarafından Dubai başta olmak üzere körfez bölgesindeki yapılaşmaya yönelik olarak yapılan analizler konu ediliyor.


Notice: Undefined offset: 0 in /home/arkiparc/public_html/2008/apps/frontend/modules/etkinlikler/templates/detaySuccess.php on line 19

Warning: file_get_contents(http://galeri2.arkitera.com/mediaBlock.php?showTitle=0&mode=dynamic&g2_view=tags.VirtualAlbum&useThumb=1&column=3&rss=1&noShadow=0&auth=1&g2_tagName=%C3%96zel+Konu%C5%9Fmac%C4%B1%3A+Rem+Koolhaas) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/arkiparc/public_html/2008/apps/frontend/modules/etkinlikler/templates/detaySuccess.php on line 41

Bu Etkinliğe Ait Fotoğraflar

HABERLER