ArkiPARC 2008'de Son Gelişmeler

ArkiPARC 2008’e saatler kala çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Arkitera Mimarlık merkezi tarafından düzenlenen etkinlik, Türkiye’den ve dünyadan herbiri kendi alanlarında uzman gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinden konuşmacılarını ve diğer tüm katılımcılarını ilklerle buluşturmaya hazırlanıyor.

İstanbul Maketi Hazır
Hazırlıkların son aşamasına gelindiği şu günlerde, danışmanlığını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden İhsan Bilgin, Murat Güvenç ve Nevzat Sayın’ın üstlendiği ve Mavi Işık Mimari Maket ve Perspektif tarafından hazırlanan İstanbul Maketi bugün Harbiye Askeri Müze’deki yerini aldı. Maket, Maslak Büyükdere Caddesi aksı üzerindeki yaklaşık 3 km²’lik alan içerisinde yükselen 20’yi aşkın yapının 1/1000 ölçekteki modellerini içeriyor.

Helikopter Turları İçin Gün ve Saat Belirlendi
2002 yılından bu yana TOKİ Başkanlığı görevini yürüten Erdoğan Bayraktar’ın açılış törenine katılacağı etkinliğin ilk günü olan 15 Ekim 2008 tarihlerinde İstanbul'un gelişmekte olan bölgelerine yönelik özel helikopter turları düzenlenecek. 30 dakikalık sortiler halinde düzenlenecek uçuşlarda Taksim, Zincirlikuyu, Levent, Maslak, İstinye, Kavacık, Tepeüstü, Ataşehir, Kozyataği, Göztepe, Haydarpaşa, Tarihi Yarımada, Taksim güzergahındaki tur, katılımcılara unutulmaz bir İstanbul deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Kayıt yaptırabilmek için ArkiPARC 2008'e kayıt yaptırılmış olması gereken helikopter turları hakkında detaylı bilgilere ArkiPARC 2008 resmi web sitesinden ulaşmak mümkün.
15 Ekim, 13:00 helikopter turu için: www.arkiparc.com/2008/event.php?action=displayEvent&id=20

Ödüllerin Üretimi Sürüyor
Merakla beklenen, 17 Ekim 2008 akşamı gerçekleştirilecek görkemli bir ödül töreniyle sahiplerinin açıklanacağı ve tasarımları Tanju Özelgin’e ait Gayrimenkul, Genç Mimar, İşveren ve RAF Ödülleri’nin üretimi sürüyor.

İstanbul Mahalleleri Yapı Stoğu Ortaya Konuyor
Ayrıca etkinlik süresince Murat Güvenç ve Eda Ünlü Yücesoy, Josefine Loayza, Serdar Özbay’dan oluşan bir ekip tarafından, DİE Başkanlığı’nın, gerçekleştirdiği bina sayım istatistikleri verilerinden yola çıkılarak hazırlanan ve toplam 16 haritadan oluşan İstanbul mahallelerindeki yapı stoğu profillerinin çıkarıldığı çalışma sergilenecek. Haritalar, konut, sanayi ve ticaret yapıları olmak üzere üç farklı türe ait yapı stoğunun fiziki durumları, ısıtma türleri, oda ve kat sayılarına ilişkin türlü bilgilerin sayısallaştırılmış hallerini ortaya koymak ve geleceğe yönelik tahminler yapmak adına çok önemli görsel malzemeler niteliği taşıyor.

Yabancı Konuşmacılar İstanbul’da
100’ün üzerinde ulusal ve uluslarası konuşmacının davetli olduğu etkinlikte yabancı konuşmacılara rehberlik edecek çoğu yüksek lisans ve doktora öğrencileri arasından seçilen mihmandarlar ile bugün Arkitera Mimarlık Merkezi’nde Eventmania ekibinden temsilcilerin de katıldığı bir toplantı yapıldı.

Etkinliğin katılımcılarından İstanbul’a ilk ayak basanlar ise Richard Brecknock ve Matthew Bell oldu. Peter Davidson, Hans George Brunnert, Norbert Fisch, Michael Schwarze Rodrian, Jurgen Bruns Berentelg, Pamela Puchalski ise yarın İstanbul’da olacak.
HABERLER