Tema

Bundan yaklaşık 40 yıl sonra, dünyadaki her üç kişiden ikisi şehirlerde yaşıyor olacak. Kentlerin nüfusunun bu hızda artması karşısında, kentleşmenin en büyük sorumluluğu bir kaç mesleki alanın omuzlarında birikiyor: Kent plancıları, belediyeler, mimarlar, gayrimenkul yatırımcıları ve geliştiricileri, müteahhitler, tasarım alanında çalışan diğer profesyoneller ve yapı malzemesi üreticileri.

Sakinlerinin yaşamlarını kolaylaştıran, daha da önemlisi o kentte yaşadıkları için kendilerini mutlu hissetmelerini sağlayan kentlerin inşa edilmesinde, yukarıda anılan mesleki alanların profesyonelleri arasındaki uyumlu koordinasyon ve sürekli iletişim en önemli hususlardan biridir.

Bugüne dek kentleşme serüvenimizde, deneme yanılma ile pek çok tecrübe kazanmamıza rağmen, kentleşme aktörleri arasındaki diyaloğu geliştirme konusunda yol katettiğimiz söylenemez. Kentlerin sorunları ile ilgilenirken hep bir ya da en fazla bir kaç aktörü sorumlu görmeye alıştık. Oysa bir kent parçasında; konut alanı, belediyenin imar planlarından gayrimenkul yatırımcısının kararlarına, mimari tasarımdan peyzaj tasarımına, ulaşım kararlarından malzeme seçimine her türlü karar birbirini etkileyen bir domino taşı gibi davranır.

Kalite ise sürekli kendini değiştiren ve pek de net bir tanımı olmayan bir kavram. Hep arzulanan daha iyisi, daha güzeli, daha gelişmişidir. Bugün bize çok nitelikli gelen bir yapı, bir kaç sene sonra sıradan görünebilir. Gelişmenin en temel dürtüsü olan kaliteye olan bu düşkünlüğümüzün kent ve yapı ölçeğinde sürdürülebilir bir şekilde kurgulanması için tüm paydaşların hemfikir olması ve birbirleri ile uyum içinde çalışması gerekiyor. Hakim olan "benden sonraki düzeltsin" mantığını bir kenara bırakıp, özellikle kentlerin imarında verdiğimiz her kararın, çizdiğimiz her çizginin yüz binlerce kişinin en az yüz yıllık hayatına etki ettiğini unutmadan tasarlamak ve inşa etmek gerekiyor.

Bu konuda standartların geliştirilmesi ve aktörler arası koordinasyonun organize edilmesinde iletişim platformlarının sağlıklı bir şekilde kurulması öncelik taşıyor. "Daha kaliteli olanı elde etme" motivasyonunun hep birlikte sahiplenilmesi için, imar faaliyetlerinde rol sahibi olan tüm aktörlerin bir arada sorun ve çözümleri paylaşacakları ArkiPARC gibi buluşmalar büyük önem taşıyor.

İlk ArkiPARC buluşmasının bu nedenle ana teması kaliteyi ve iletişimi vurgulayacak şekilde "Kentsel Kalite için Diyalog" olarak belirlendi.

"Kentsel Kalite" için söylecek sözü olan herkesin katılımına açık olacak bu profesyonel buluşma ile daha nitelikli kentler, daha kaliteli binalar üretme yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız.

Detaylı Bilgi

Ad Soyad
E-posta
Şirket Adı
Telefon
Mesaj Başlığı
Açıklama
 
HABERLER
1 2 3 4 5
Askeri Müze Mekanlarında Hayat Bulan Mimarlar
Mimar
Harbiye’nin merkezi konumu ve civardaki pek çok kurum ve yapıya olan yakın ilişkisininin avantajları nedeni ile ArkiPARC 2008 etkinlik mekanı olarak seçilen Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde yer ... DEVAMI »
Mehter Takımı da ArkiPARC 2008'in Konuğu Olacak
Mehter
ArkiPARC 2008 etkinliğinin son günü olan 17 Ekim 2008 Cuma akşamı düzenlenecek ödül töreni öncesinde dünyanın ilk ve en eski alaturka ordu bandosu olan Mehter Takımı konser verecek. Harbiye Aske... DEVAMI »
ArkiPARC 2008'de Son Gelişmeler
Donen
ArkiPARC 2008’e saatler kala çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Arkitera Mimarlık merkezi tarafından düzenlenen etkinlik, Türkiye’den ve dünyadan herbiri kendi alanlarında uzman gayrimenkul, mimarl... DEVAMI »
ArkiPARC 2008'e Yeni Katılan Sponsorlar
Yenis
ArkiPARC 2008’e sayılı günler kala beş yeni firma paydaş oldu. Bunlardan 4’ü etkinliğe sponsor olurken, bir firma da hizmet sponsorları arasında yerini aldı. Tuna Ofis, Soyak Yapı İnşaat, TOKİ iştiraki o... DEVAMI »