Ömer Yılmaz

Arkitera Mimarlık Merkezi

Yönetici Ortak
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Açılış Konuşmaları, ArkiPARC Ödülleri Ödül Töreni
1989 yılında orta eğitimini tamamlayarak İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne girdi. Gene aynı okulda katıldığı yüksek lisans programını yarıda bırakarak, "Hasankeyf", "Arykanda", "İstanbul Surları", "Karaman Binbir Kilise", "Silifke Aya Tekla" kazılarına katıldı. 1993-1997 yılları arasında proje mimarlığı, 1997-1999 yılları arasında şantiye yöneticiliği yaparak mesleki çalışmalarını yürüttü. Temmuz 2000'den itibaren Arkitera Mimarlık Merkezi'nin yönetim kurulu üyesi olan Yılmaz, Mimarlık Merkezi'nin genel koordinasyonunu yürütüyor.

Arkitera Mimarlık Merkezi

Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlığın Türkiye'de nitelikli bir şekilde uygulanabilmesi ve mimari kalitenin çağdaş ülkeler seviyesine gelmesi için çalışmalarını sürdüren bağımsız bir mimarlık merkezidir. Dünyanın pek çok kentinde devletin ve yerel yönetimlerin desteklediği ya da STK olarak çeşitli fonlarla varlıklarını sürdüren mimarlık merkezlerine göre farklı bir yapıya sahip olan Arkitera Mimarlık Merkezi, hiç bir kuruma bağlı olmadan bir STK gibi çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezin tüm etkinlikleri Türkiye mimarlık ortamının ihtiyaçları ve imkanları göz önünde tutularak planlanmaktadır.

Arkitera Mimarlık Merkezi, Haziran-Ekim 2000 arasında sürdürülen hazırlık çalışmalarının ardından, 9 Ekim 2000'de ilk yayını olan Arkitera.com ile faaliyetlerine başlamış, Arkitera.com'u diğer yayınlar ve etkinlikler izlemiştir. Merkez, kurulduğu günden bugüne dek çeşitli çalışmalara destek vermiş, mimarlık dünyası için düzenlenen etkinliklerde sektördeki firma, kurum ve üniversiteler ile iş birliği yapmış, fiziksel çevre ve kent sorunları ile ilgili konularda bir buluşma platformu görevi üstlenmiştir.

Bu faliyetler kapsamında Temmuz 2001’de Arkitera Diyalog, Eylül 2002’de Arkitera Platform, 2003 yılında Arkimeet buluşmaları başlamış ve 6 Ekim 2003’de Arkitera Mimarlık Veritabanı yayına açılmıştır. 4-9 Ekim 2004 tarihleri arasında 1. İstanbul Mimarlık Festivali düzenlenmiştir.

Arkitera yaptığı tüm etkinliklerini üniversiteler ve çeşitli kurumlarla iş birliği içinde sponsorluk destekleriyle yürütmektedir. Birden fazla sponsorun varlığı da merkezin bağımsız karakterini korumaktadır.

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya