Yusuf Ziya Yılmaz

Samsun Büyükşehir Belediyesi

Başkan
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Kentlerin Geleceği
1951 yılında Samsun'da doğan Yusuf Ziya Yılmaz, ilköğretim ve lise eğitimini Samsun'da tamamladıktan sonra, İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ni bitirdi.1975 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde şantiye makina mühendisi olarak göreve başlamıştır.
 
1978-1980 yılları arasında Diyarbakır'da askerlik görevini tamamladıktan sonra tekrar Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde makina işletme mühendisi olarak çalışmaya devam etmiş ve 1999 yılına kadar, 23 sene boyunca çeşitli karayolları genel müdürlüklerinde görev yapmıştır.
 
1999 yılında Samsun'a hizmet için karayollarındaki görevinden ayrılarak, ilk kez 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yılmaz, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ikinci, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de üçüncü kez Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na seçilmiştir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi

Samsun Belediyesi, 9 Eylül 1993 Tarih ve 21693 Sayılı Karar ile Resmî Gazete'de yayımlanan “Büyükşehir Kurulması Hakkındaki 504 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile büyükşehir belediyesi olmuştur. 
 
Bünyesinde bir çok hizmet birimini barındıran belediye, çözüm merkezi ile belediye ve birey arasındaki iletişimi güçlendirmeyi ve sorunların hızlı çözülebilmesini amaçlayan çağdaş bir hizmet sistemi geliştirmiştir. Çevresel kalite, ulaşım, eğitime destek, kültür ve turizm, kentsel dönüşüm ve sosyal sorumluluk projeleri ile yaşanılabilir, çağdaş bir kent vizyonu çizmektedir.
 
Belediye Meclisi'nce alınan karar ile kurulan kardeş şehir ilişkisi, içerisinde bulunduğumuz globalleşme sürecinde uluslararası gelişmeler açısından oldukça önemli bir olguyu ifade etmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi; kurduğu kardeş şehir ilişkileri ile sosyo-kültürel, ekonomik, eğitim, sağlık, ticaret, turizm, yerel yönetim hizmetleri ve spor gibi konularla, diğer şehirlerle iletişim ve koordinasyonu sağlayarak bilgi/deneyim alışverişi ve iş birliğinin geliştirilmesini amaçlamıştır.
 
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya