Mehmet Özhaseki

Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Başkan
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Kentlerin Geleceği
Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra, avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı ancak daha sonra avukatlık yapmadı. Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar tekstil ticareti ile iştigal etti. 

1980 sonrasında on yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu. 

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde %60.5 oy alarak 4. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkan Özhaseki 4. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu. 

Halen 15 Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye genelinde 328 belediyenin üye olduğu tüm doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunmasını amaçlayan Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı'nı 4 yıldır yapan Özhaseki evli ve 4 çocuk babasıdır. 

Başkan Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi

14 Aralık 1988 tarih ve 20019 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3508 sayılı yasa ile Kayseri Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmıştır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 5 ilçe ve 19 alt kademe belediyesinden müteşekkil iken 29 Mart 2009 yerel seçimleriyle birlikte, 19 ilk kademe belediyesi kapatılınca 5 ilçe belediyesinden oluşan bir Büyükşehir Belediyesi haline gelmiştir.
 
Kayseri Büyükşehir Belediyesi misyonunu “Kayseri’de nefes alanların ekonomik, sosyal ve kültürel şartlara bağlı her türlü ihtiyacını kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde adil, hızlı ve kaliteli biçimde karşılayarak hayatı kolaylaştırır.” olarak tanımlamaktadır. Bu bağlamda temel ilkelerini; çok iyi yetişmiş yeterli sayıda personelle, kurumsallaşmasını tamamlayarak, verimliliği esas alarak, teknoloji kullanımına öncelik tanıyarak, plan ve projeye önem vererek, şeffaflık ve katılımcılığı ön planda tutarak hizmette dünya standartlarına ulaşmak olarak belirtmektedir.
 
Sanat ve mesleki eğitim alanında faaliyet gösteren KAYMEK, sosyal tesisler ile sosyal hizmet alanına önem veren belediye aynı zamanda imar ve şehircilik birimi ile kentsel düzenleme, ulaşım ve kentsel gelişme konularında projeler geliştirmektedir.
 
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya