Hakan Kodal

KREA Gayrimenkul

İcra Kurulu Başkanı
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): ArkiPARC Ödülleri Ödül Töreni
Hakan Kodal, 2006 yılından bu yana Krea Gayrimenkul’ün İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Kodal, aynı zamanda Merrill Lynch GPI ve Krea Gayrimenkul tarafından kurulan Bosphorus Gayrimenkul Fonu’nun Yatırım Komitesi Başkanı’dır.
 
Hakan Kodal, 2006’ya kadar, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda 9 yıl genel müdürlük yaptı. 1991-1997 yılları arasında Garanti Yatırım Bankası’nda Kurumsal Finansman Bölümü’nde, Coopers & Lybrand’ın Paris ofisinde kurumsal finansman ve yönetim danışmanlığı alanlarında çeşitli kademelerde görev aldı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesine sahip olan Hakan Kodal, işletme dalındaki lisansüstü çalışmasını Paris’te Ecole Superieure de Commerce’de tamamladı.
 
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Urban Land Institute Türkiye’nin Kurucu Başkanı olan Hakan Kodal, aynı zamanda ULI’nin Global Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Shopping Fest-İcra Kurulu Eş Başkanı’dır.

KREA Gayrimenkul

Krea Grup, Merrill Lynch GPI ile imzalanan ortaklık anlaşması kapsamında Temmuz 2006'da kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Krea Grup, konut, alışveriş merkezi, karma kullanımlı gayrimenkul projelerine fon sağlayarak, bu projelerin geliştirme, pazarlama- satış faaliyetleri ve alışveriş merkezi yönetimi ve danışmanlığı gibi gayrimenkul sektörünün farklı alanlarında hizmet vermeyi hedefleyen bir kuruluştur.
 
Merrill Lynch 36 ülkedeki ofisleri ve yaklaşık 1,8 trilyon Dolar aktif değeriyle, sermaye piyasaları, yatırım ve özel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren dünyanın önde gelen kuruluşlarından biridir. Merrill Lynch yatırım bankası olarak, büyük fonları yönetmekte ve hükümetlere, uluslararası kuruluşlara danışmanlık yapmaktadır. Yönettiği sermaye tutarlarının toplamı 581 milyar Dolardır. 
 
Merrill Lynch GPI (ML GPI), Merrill Lynch'in uluslararası platformda sahip olduğu gayrimenkul fonlarını yöneten gruptur. ML GPI, gayrimenkule dayalı yüksek getirili borçlanma ve sermaye piyasası enstrümanlarına, portföylere, geliştirme ve yatırım şirketlerine tek başına ya da joint venture olarak yatırım yapmaktadır. 10 yıldan fazladır aktif olarak uluslararası yatırımlar yapmaktadır. ML GPI, gayrimenkul sektöründe sermaye yatırımı, yeniden yapılandırılma, yeni ürünlerle pazarın geliştirilmesi alanlarında uzmanlaşmıştır.
 
Krea Grup, Merrill Lynch Global Principal Investments Group (ML GPI)'ın proje geliştirici ve yatırım danışmanı olarak Türkiye'deki iş ortağıdır. Krea Grup iştirakleri arasında,yatırımcı ve proje geliştirici Krea Gayrimenkul, BREF (Bosphorus Gayrimenkul Fonu) ve alışveriş merkezi yönetim ve kiralama hizmetleri konusunda uzman REVAL (Retail Value) bulunmaktadır.
 
BREF, Türkiye'de gayrimenkul yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere kurulmuş bir yatırım fonudur. BREF'in özsermaye taahhütleri, ML GPI ve Krea Gayrimenkul'ün taahhütleri de dahil olmak üzere, 205 milyon Euro olup, asgari 1,1 milyar Dolar'lık yatırım hedeflemektedir. Krea Gayrimenkul ise, ML GPI'ın yatırımcı, proje geliştirici ve yatırım danışmanı olarak Türkiye'deki iş ortağıdır. Krea Gayrimenkul'ün kurucu ortakları arasında Gyoder'in Kurucu Başkan'ı, ULI Türkiye Başkanı ve Yapı Kredi Koray eski Genel Müdürü Hakan Kodal ile birlikte, Yapı Kredi Koray'ın Proje Yönetim'den sorumlu eski Genel Müdür Yardımcısı Zafer Ergüven ve Carrefour alışveriş merkezleri olmak üzere 14 AVM'nin yönetim ve pazarlamasını yapan Cefic şirketinin eski Genel Müdürü Maxence Liagre da bulunmaktadır.
Konut, alışveriş merkezi ve karma projeler üzerinde yoğunlaşmakta olan BREF, Türkiye'de bugüne kadar yatırım toplamı 1 milyar Dolar'ı bulan 6 projeye imza atmıştır. Bu altı yatırımdan ikisi konut projesi, dördü Neo markası altında geliştirilen alışveriş ve yaşam merkezleri olup, İstanbul'da Pendik ve Bahçeşehir/Esenyurt, Adapazarı ve Eskişehir'de bulunmaktadır. Krea Gayrimenkul, 2007 Eylül ayında Euromoney dergisi tarafından Türkiye'nin En İyi Gayrimenkul Geliştirme Şirketi ve Fon Yöneticisi ödüllerine, Krea Grup'un ilk yatırımı olan Neoplus Outlet ve Yaşam Merkezi de 2008 yılında Mavi Gece konseptiyle “Türkiye'nin En İyi Yılbaşı Konsept Tasarım Birincisi Ödülü”ne layık görülmüştür.
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya