Can Çinici

Çinici Mimarlık

Mimar
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Tasarım Odaklı Geliştirme
Can Çinici 1962 yılında doğdu. ODTÜ (MA 1989) ve Londra Architectural Association'da (AA Grad Diploması 1991) eğitim gördü. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazandı. 1994'de Isparta Forum ve Rekreasyon Merkezi önerisi ile proje dalında 4. Ulusal Mimarlık Ödülü'nü, 1995'de TBMM Cami ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü (Behruz Çinici ile beraber), 1999'da Tepe Mimarlık Vakfı Ödülü'nü aldı. 1995 yılı itibariyle atölye yürütücüsü ve jüri üyesi olarak ODTÜ, YTÜ ve Bilgi Üniversitesi'nde görev aldı. Birçok sergi, TV ve radyo programına katıldı. Halen Çinici Mimarlık Ltd. bünyesinde çalışmaktadır. 

Çinici Mimarlık

1963 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampüs Projesi ve uygulamasını gerçekleştirmek üzere Altuğ ve Behruz Çinici tarafından Ankara'da kurulmuştur. Bu tarihten itibaren firma, eğitim ve üniversite yapıları başta olmak üzere, konuttan çeşitli devlet yapılarına kadar uzanan çok geniş bir alanda faaliyet göstererek, proje ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra bazı yapı tekniklerinin Türkiye'deki uygulamalarına öncülük etmiş (çıplak-beton ve prefabrik beton panel uygulamaları gibi), yarışma projeleri ve araştırma çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Son 35 yılın Türkiye Mimarlığı'nda çok önemli bir yer edinmiş olan Çinici Mimarlık Ofisi, ulusal ve uluslararası alanlarda önemli ödüllerin sahibidir. Bunlar arasında 1985 Simavi Vakfı ve 1986 İş Bankası Ödülleri'ni, 1994-4. Ulusal Mimarlık Ödülü'nü ve TBMM Camii proje ve inşaatı dolayısıyla verilen 1995 Ağa Han Ödülünü saymak mümkündür. Proje yönetimine Can Çinici'nin katılmasıyla birlikte İstanbul'da faaliyet gösteren firma son 10 yılda özellikle 'konut' ve 'yat Limanı' projeleri konularında özelleşmiştir.

 

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya