Cem İlhan

TeCe Mimarlık

Mimar
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Sosyal Konut Tasarlanabilir mi?
Cem İlhan, mezuniyetten sonra 1987-1988 yılları arasında Londra'da AA School of Architecture'da yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 1988 yılında halen çalışmalarını sürdürdüğü kendi bürosunu kurdu. 1992-1994 yılları arasında Özkan Sunar ile çeşitli yarışmalarda ödüller kazandı. 1994 yılından itibaren Özkan Sunar ile yollarını ayıran Cem İlhan, Tülin Hadi ile ortak çalışmaya başladı. Birlikte katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller aldılar. Yarışma etkinliği dışında iç mekan tasarımı ve uygulaması, kentsel tasarım gibi alanlarda da çalışan Cem İlhan, müzikle aktif olarak (gitar-vokal) ilgilenmektedir. 1997-98 yılları arasında Hüsamettin Kocan Atölyesi ile çeşitli çağdaş atölye etkinlikleri içinde bulunmuştur.
 
Tülin Hadi ile evli olan Cem İlhan, Can ve Deniz'in babasıdır.

TeCe Mimarlık

Mimarlık faaliyetini Tülin Hadi ve Cem İlhan yönetiminde sürdüren grup 1992 yılında kuruldu. Bu zamana kadar üretilen projelerin konu ve ölçeklerindeki çeşitlilik aynı zamanda sezgi, bilgi ve görgünün birlikte şekillendirdiği bir tasarım anlayışını sergiliyor. Grubun etkinlik alanı kentsel tasarım, mimari tasarım, iç mimarlık ve danışmanlık hizmetleri gibi geniş bir yelpazeye yayılıyor. 
Bir mimarlık atölyesi anlayışı içinde ele alınan her tasarım konusu kendine has yeni bir durum ve yeni bir başlangıçtır. Aynı zamanda klişe çözümlerin önerilemeyeceği bir problemdir. Her yeni tasarım, o yere özgü teknolojik olanakları, malzemeyi, renk ve iklimi temel alır. Böyle bir yaratım sürecinde geçici ve modacı yaklaşımlar en baştan reddedilir. Bunun yerine varlık, doğa ve insanı merkez alan bir felsefe benimsenir. Kullanıcıların gereksinimleri konusundaki duyarlılık daima ön planda tutulur. Tasarım sürecinde ekonomik çözümler sunmak bir ön koşuldur. Bunun başlıca nedeni, malzeme ve kaynakların sürekli azaldığı bir dünyada teknoloji ve biçim gösterisini baş tacı eden anlayışların artık kabul edilemez oluşudur.
TeCe Mimarlık ve Danışmanlık Ltd. Şti. Hizmetleri'ni Caddebostan’daki ofisinde sürdürmektedir. Bugüne kadar üretilen projelerin konu, ölçek ve çeşitliliğinde eleştirel bölgeselciliğin etkisi gözlenmektedir. Genel tasarım anlayışı, ekipte yer alan mimarların katkılarıyla zenginleşmektedir. TeCe Mimarlık konusuna hakim, mimari tasarımı zedelemeden destekleyen mühendislik grupları ile iş birliği yapmaktadır.
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya