Markus Lehto

Urbanista

Yönetici Ortak
Katılımcısı Olduğu Etkinlik(ler): Cadde Perakendeciliği
Finlandiya asıllı bir Kanada vatandaşı olan Markus Lehto, 1999 yılından beri geçen 12 sene boyunca Türkiye gayrimenkul sektöründe aktif olarak rol almıştır. Hukuk (Lisans, Laurentian Üniversitesi, Kanada) ve Uluslararası İlişkiler (Yüksek Lisans, Leeds Üniversitesi, Birleşik Krallık) üzerine ihtisas yapmış olan Markus, daha önce New York’ta ING Barings’te yatırım bankacılığı bölümünde çalışmıştır. Türkiye’ye geldikten sonra Markus ilk olarak İŞGYO’da gayrimenkul danışmanlığı görevini üstlendi, bunun ardından ise şirketin pazarlama müdürü olarak görev yapmıştır. 2003’te Lehto, Kanyon projesi için İŞGYO ile Eczacıbaşı arasındaki ortak teşebbüs şirketinin yönetim müdürlüğüne getirildi ve projenin konsept aşamasından uygulama aşamasına kadar olan tüm süreci yönetmiştir. 
 
Markus Lehto, 2007 yılında kurulan geliştirme yönetimi ve danışmanlığı konularına odaklanan şu anda Avrupa ve Orta Doğu’da aktif olarak çalışan, İstanbul-Londra menşeli bir şirket olan Urbanista’nın kurucu ortaklarındandı. Lehto ayrıca AVCIARCHITECTS’in yönetici ortaklarındandır ve yönetim/yatırım şirketi Kube A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bu üç şirket, yaşam kalitesini artırıcı ve pazarı daha da ileri taşıyacak olan yenilikçi projelerin altına imzalarını atmaya yönelik ortak bir tutkuyu paylaşmakta ve emlak olgusuna yönelik tamamiyle entegre bir bakış açısı sunmaktadır.

Urbanista

Urbanista, piyasaları ileri taşıyan, lider projeler geliştiren bir gayrimenkul geliştirme ve danışmanlık şirketidir. Ağırlık verdiğimiz projeler, karma kullanımlı kentsel yeniden geliştirme projeleri, talebe bağlı konut projeleri ve farklılaştırılmış perakende projeleri şeklinde sıralanabilir. Farklı büyüklük ve yapıdaki kompleks projeler üzerinde çalışıyoruz. Bize özgü bakışımız çerçevesinde farklı projeleri başarılı kılmaya uğraşmaktan büyük keyif alıyoruz. Yaptığımız her şeyde aynı heyecan ve istekle hareket ederken, iş ve özel hayatımızı ayırmıyoruz. Bizim dünyamızda, gayrimenkul geliştirme işimizin olduğu kadar hayatımızın da bir parçası. Farkında olsak da olmasak da, hepimiz bir şekilde yaşadığımız, çalıştığımız, alışveriş yaptığımız, oyun oynadığımız, dolaştığımız ve eğlendiğimiz vs. yerlerle çok yakından bağlantılı ve ilgiliyiz. Bu nedenle gayrimenkul konusunda tarafsız olabilmek çok da kolay değildir. Bir balığın yüzdüğü alan dışındaki suların farkında olmamasına benzer bu durum. Bizim görevimiz geliştirdiğimiz yaşam kalitesini yükselten projelerle gayrimenkulleri yeniden ifade etmek ve sahip olduğumuz bilinci yansıtmaktır.

Urbanista, lider şirketlerle geliştirme, yatırım ve danışmanlık ortaklığı yapmaktadır. Her geliştirme projesini yeni bir anlayışla,‘kopyala-yapıştır’ anlayışından sakınarak çalışırız.
Geçmişi anlamak, mevcut ruhu algılamak ve geleceğe yönelik yol haritasını çizmek için derin çalışmalar yaparız. Gizli kalmış fırsatları ortaya çıkarmak için sosyal ve kültürel işaretlerin anlamını yorumlarız. Bunlarla birlikte tabii ki işin zorlu çalışmalarını da gerçekleştiririz. Geliştirdiğimiz ürünler, bugün ve gelecek nesillerle ilgili sürdürülebilir bir bakış açısına sahip projelerden oluşmaktadır.
 
Sistem ve yapıları anlayan bir gözle çizilen sınırlar kapsamında nasıl çalışılması gerektiğini biliyoruz. Ancak doğamız gereği her zaman buz dağının diğer tarafına da bakar ve projelerin arzu edilen vizyon ve enerji ile başladığından emin oluruz. Sonrasında ana fikirlerin uygulandığı proje yönetim süreçleri yer alır. 

Urbanista, 2007 yılında Londra ve İstanbul ofisleri ile kurulmuştur. Şirketin disiplinler arası ekibi Türkiye’de yer alan proje portföyünü hayata geçirmeye odaklanmıştır. Şirket ortakları ayrıca Avrupa ve Ortadoğu’da seçkin geliştirme projeleri için danışmanlık vermektedir. Şirket, uluslararası ve çok disiplinli bir deneyime sahiptir. Bu deneyim güçlü ve eşsiz bir gayrimenkul yaklaşımı ortaya çıkarmaktadır. 
Urbanista'nın kurucuları, küresel algıya ve kültürel duyarlılığa sahiptir. Bu şekilde kurucular, uluslararası bir bakış açısı ile yerel bilgiyi harmanlayabilmektedir. Uzunca bir süre müşteri tarafında tecrübe kazanan ortaklar, bu tecrübe doğrultusunda farklı dinamiğe sahip kurucular olarak kendi projelerini hayata geçirmişlerdir. Bu durum, Urbanista’ya danışmalık için başvuran şirketler için paha biçilemez ve yepyeni bir perspektif anlamına gelmektedir. Böylelikle, kurum için proje ekibi ile bütünleşme kolaylıkla gerçekleşmekte, müşterinin bakış açısı ile düşünme ve algılama mümkün olmaktadır.
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya