Kimlik: 03
Twitter: #ap1103
Twitter kodunu girerek konuşmacılara soru sorabilirsiniz.
30 Mart 2011 Çarşamba, 17:00 - 18:30
Salon: Dolmabahçe Salonu


Tipi: Panel
Organizatör: İstanbul Maltepe Yalı Mahallesi Kentsel Yenileme Derneği

Türk ekonomisinde yaşanan büyümenin getirisi olan konut, ofis, perakande ve turizm projelerine olan talep artışı, mimarları talebe yetişemez hale getirdi. Emre Arolat, Tabanlıoğlu, Han Tümertekin, Nevzat Sayın ve Can Çinici gibi tüm önemli projeleri gayrimenkul geliştiricileri tarafından inşa edilmiş üst düzey çağdaş mimarlar, Türkiye'deki mimari odaklı gayrimenkul geliştirme talebini karşılamak için Foreign Office Architects, Philippe Starck, SOM, Zaha Hadid ve Norman Foster gibi uluslararası isimlerle bir araya geldi.
 
Bir zamanlar lüks olarak görülen mimari bugün artık Türkiye'nin her yerinde pek çok projenin olmazsa olmazı. Buna rağmen bugün bile mimarinin gayrimenkul geliştirmedeki amacı nedir sorusu soruluyor. Neden yüksek standartlarda mimariye ihtiyaç var?
 
Geliştirici tarafından bu soruya verilecek en basit yanıt kendini kanıtlamış bir mimari ismin, potansiyel müşterilere kaliteli gayrimenkul geliştirmenin işareti ve yüksek fiyata gerekçe olarak diğerlerinden daha fazla güven verdiği. Bunun yanında genel farkındalığı geliştirmenin kolay bir yolu olarak ikonik mimari parçaların tanıtımda pazarlanabilir görseller sunan yapılara ihtiyaç var. (Başka grup projelerine dair belirtilmesi gereken ilginç bir nokta da, İstanbul TEM üzerinde yer alan konut projelerinin pek çoğuna örnek olduğu, çarpıcı simgelerin ikonik mimarisinin inanılmaz proje isimleriyle eşleştirilmesi. Bu eşleştirme isimsiz mimarların bahsi edilmeden projeye pazarlanabilir tasarım kimliği veriyor.)
 
Türkiye'deki pek çok gayrimenkul geliştiricisinin mimarlarla bu iki neden yüzünden - güvenirlilik ve tanıtım - işbirliği yaptıklarını söylemek abartı olmaz. Türkiye geliştikçe ve büyüdükçe yapılı çevremizde mimarinin oynadığı rol daha da önem kazanıyor. Bugüne kadarki uygulamada mimari, nadiren ekonomik ve ticari hızlanmadan daha önemli olmuştu. Dünyada Türkiye bu canlı gayrimenkul geliştirme ikliminde yalnız değil. Talebin, mimari sektörün karşılama yetisini aştığı benzer dinamikler Çin, Güneydoğu Asya, Arap Devletleri... vs gibi yerlerde de görülmekte.
 
Türkiye, bugün hızla gelişen toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için gayrimenkul alanında daha karmaşık ve sofistike bir şekilde değerlendirilmesi yapılmış bir mimari role ihtiyaç duyuyor. Bireysel kazanç, kar, hissedar değeri önemli ama uzun vadede büyümeyi sürdüreceksek kaliteli yapılı çevrenin mimari yoluyla mümkün olduğu meselesi hesaba katılması gereken temel, yapısal bir konu.
Kentlerimiz gittikçe büyüyor, enerji ve ulaşım harcamaları ve arazi kullanım maliyeti yüksek. Bu sorunları çözmek için mimarinin potansiyelini göz ardı etmek zor. Elbette mimarlar tüm problemleri kendileri çözemezler, fakat bugün Türkiye'de, gayrimenkul geliştirme sektörünün önerdiklerinden çok daha fazla gelişmiş mimari ve kentsel stratejilere ihtiyaç var.
 
Peki bir gayrimenkul geliştirici için güvenirlilik ve tanıtımın ötesinde mimarinin güzelliği nerede?
 
Bu sorunun basit cevabı mimarlığın edimsel bir disiplin olduğu. Tasarımında iyi bir performans sergileyen mimari, inşaat ve operasyon sırasında güvenirlilik ve tanınırlığın yarattığı değerin çok ötesine geçen büyük bir etkiye sahip. Örneğin, uzun vadede enerji giderlerini düşüren enerji verimli bina, potansiyel müşteri için ciddi bir değer taşıyabilir. Bunun ötesinde daha verimli inşaata yol açan yenilikçi tasarım stratejileri, toplam proje maliyetlerini düşürebilir. Ve son olarak ekolojik ve kültürel sürdürülebilirliliğe yapılan fayda geliştiriciler için devlet ve projelerinin daha kolay anlaşılması için efor sarf ettikleri kişilerle ilişkilerinde iyi niyetli bir kaldıraç etkisi yaratabilir ve para ile satın alınamayacak türden bir kültürel sermaye sağlar.
 
Mimarlık ve gayrimenkul geliştirmenin kısa bir tarihi var, fakat bugün Türkiye diğer ülke ve coğrafyalara sürdürülebilir bir model halinde bölgesel ve küresel bir güç olma adına büyürken kendisi için gerekli olan başarının sağlanması için ilişkilerin çimentolanması gerektiği görülüyor.

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya