Kimlik: 09
Twitter: #ap1109
Twitter kodunu girerek konuşmacılara soru sorabilirsiniz.
31 Mart 2011 Perşembe, 10:30 - 11:30
Salon: Aynalıkavak Salonu


Tipi: Panel
Organizatör: Arkitera Mimarlık Merkezi

Konut alanında 2010’da neler olup bitti? 2011’den beklentiler neler? Konut stoğu fazla mı yoksa hala arz var mı? Satışlar ne düzeyde tatmin edici? 2011 yılında gayrimenkul alanında hangi konular ön plana çıkacak?

Dünyada yaşanan son ekonomik krizden sonra 2009 yılı özellikle A ve B lüks gayrimenkul projelerinde geri çekilme, yeniden hazırlanma ve bekle-gör pazarlama taktikleriyle geçti. 2010 Ocak ayından itibaren ise A ve B segmentlerine hitap eden konut projelerinde deneme lansmanları yapılmaya başlandı. 2010 yılında Türkiye ekonomi yönetimi yatırımcılar nezdinde güven kazanınca, İstanbul’un sadece merkezi değil çevre ilçeleri de dahil olmak üzere birçok projede başarılı bir satış grafiği yakaladı. 2010 yılındaki satışların başarısının en önemli etkenlerinden biri yatırımcının kendi finansman modellerini, tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yaratmış olması, bir diğeri de markalaşmış gayrimenkul geliştiricilerinin ciddi konseptlere ve katma değerlere sahip, kişilerin kendi yaşam alanları ile entegre ederek yaşayacakları projelere imza atmış olmalarıdır.
 
2011 Ocak ayına ise birçok hazırlanmış projeyle girdik. Aynı zamanda Eylül ayından itibaren seçimlerle birlikte birçok yeni projenin ve envanterin de katılacağını öngörmekteyiz. Ancak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelerin, özellikle iç piyasada iş yapan inşaat gruplarını negatif etkileme ihtimalinden dolayı ev satın alacak potansiyel alıcıların, çıkan envanterde sadece-fiyat-ürün lokasyon ilişkisinden ziyade yatırımcının işi bitiricilik kriterini de çok önemsediğinin altını önemle çizmek isteriz. 
 
2011 yılındaki ürün farklılaşma noktasının sürdürebilir enerjiyi daha verimli kullanan, tüketimin kontrol altına alındığı, insanların yaşantılarına katma değer katan ve en önemlisi gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmamıza yardımcı olacak ürünlerden oluşacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki  dönemde yeşile önem veren şirketler itibarlarını artıracak, karbon emisyonunun az olduğu, suyun tasarruflu kullanımına olanak veren, enerji tüketimini azaltan, kısacası LEED ve BREEAM sertifikalı  binalar bulundukları şehirlerin sembolü haline gelecek ve bu binalar tüketiciler tarafından tercih edilen, yaşarken gurur duyulan projeler olacaktır.

Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya