EN

William Alsop

Alsop Lawrie Ltd, ALL Design

Mimar
William Alsop, modernist mimarlığın sınırlarını zorlayan avant-garde yapıları ile ‘asi mimar’ olarak tanınır. 1947 yılında İngiltere Northhampton’da doğan mimar, Avrupa’nın en saygın mimarlık okullarından ‘Architectural Association’ (AA-London)’dan mezun olmuştur. 1960’ların Pop Art akımının eğitim hayatına büyük etkisi olmuştur; pop-müziğinden bilimkurgu filmlerine birçok çağdaş kaynaktan ilham alarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Tüm sıradışı duruşuna ve aykırı binalarına rağmen, mimarlığa tutucu yaklaşımlarıyla bilinen İngiltere mimarlık platformu, son dönemdeki tüm önemli projelerini William Alsop’a ve ofisi Alsop Architects’e vermektedir. 4.5 milyon sterline malolan Peckam Kütüphanesi ve Medya Merkezi, 2000 yılında İngiltere’nin en prestijli mimarlık ödülü olan ve mimarlara dünya çapında ün kazandıran Stirling Ödülü’nü kazanmıştır.  2008 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Liverpool’a ‘sıradışı’ bir yapı yapması da aynı dönemde istenmiştir. Şehir merkezine konumlandırılan büyük merkezin çalışmaları sürmektedir. 
Kazandığı yarışmalarla sonucunda Viktorya döneminin mimarisini halen sürdüren Bradford kentini baştan tasarlarken, Manchester için projelere imza atmakta ve  Barnsley kenti için de kent merkezinin ışıklı- yarı saydam duvarlarla çevirdiği bir master plan üzerinde çalışmaktadır. Tamamladığı projeler içinde ise Goldsmith College (2002, 10 milyon sterlin), The Blizzard Building (Queen Mary University, 2004), Fawood Childeren’s Centre (2004) bulunmaktadır.
Avrupa’da birçok yapıya imza atan William Alsop,  Fransa, Marseilles’de için tasarladığı ve uyguladığı hükümet yapısı, ‘Hotel du Departement des Bouches-du-Rhone’ yılda bir milyon turist tarafından ziyaret etmektedir. 
Londra merkezli mimarlık ofisi ‘Alsop Architects’, Singapur, Toronto, Pekin ve Şangay’da da farklı projelere imza atmıştır. 
 
Mimarlık dışında Central St. Martins College of Art&Design’da birkaç yıl boyunca heykel dersleri veren William Alsop’un tabloları ve eskizleri Sir John Soane’s Museum, Milton Keynes Gallery,Cube Gallery ve Venedik Bienali’nde sergilenmiştir. 
 
William Alsop bugüne dek yayınladığı 10 kadar kitabın içinde ‘SuperCity’, Londra ve kentleşme ile ilgili sıradışı önerileri ile kamuoyunda ve mesleki platformlarda tartışma yaratmıştır.
Bu Kişiyle İlgili Etkinlikler
Stratejik Ortak
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Proje Sponsoru
Oturum Sponsoru
Bilgi Ortakları
Basın Sponsoru
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru