EN

Konut

L'ist İstinye Suites
Sarıyer - İstanbul

İstanbul Atlı Spor Kulübü ve İstanbul Golf Kulübü'ne çok yakın olan L'IST İstinye Suites'de, suitler ve sosyal alanlar farklı yaşam biçimlerine ve beklentilere cevap verebilecek şekilde, çok alternatifli olarak tasarlandı. 24 saat concierge, müşteri hizmetleri ve valet parking hizmetlerinin yer aldığı projede butik otel kalitesinde hizmet mevcut. Yaklaşık 28.000 m²'lik bir arsa üzerinde gerçekleştirilen projede 150 suite yer alıyor. 

İnşaat Alanı: 58.100 m² 
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 2007 - 2010 
Geliştirici: Krea Gayrimenkul
Mimari Proje: Çamoğlu Mimarlık 

Otel

Argos in Cappadocia
Uçhisar – Nevşehir

Uçhisar'ın yerel halk tarafından terkedilmiş eski yerleşim bölgesinde, Güvercinlik Vadisi'ne bakan yamaçta konumlanan butik otel kompleksi Kentsel Sit Alanı'nda yer alıyor. İlk olarak 1997 yılında rölöve ve tipolojik araştırma çalışmaları ile başlayan tasarım-düşünme süreci Turgut Cansever'in danışmanlığında etaplar halinde sürdürüldü. Kompleks, büyük bir kısmı tamamen yıkılmış, harabe haline gelmiş, birbirine komşu 13 evin; kimisinin re-konstrüksiyon metoduyla kimisinin -geleneksel yöntemlerle- yeniden yapım metoduyla; ayağa kaldırılarak biraraya getirilip "konak" adı altında birleştirilerek, yeni kullanım amacı doğrultusunda yeni bir kimlik kazandırılması suretiyle oluşturuldu. 

Argos in Cappadocia Butik Ote’de, 33 konaklama birimi, 1500 yıllık manastır yerleşkesinin onarılması ile oluşturan çok amaçlı salon, restoran ve bar, tünel mekânları ve her odanın kendi özelinde bulunmakla beraber genel kullanıma açık çok sayıda geniş teras alanları bulunuyor.

Arsa Alanı: 21.000 m² 
İnşaat Alanı: 6.000 m² 
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 1997 – Kısmen Sürüyor
Geliştirici: Argos Yapı / Gökşin Ilıcalı
Mimari ve Sanat Danışmanı: Turgut Cansever

Ofis

Levent Ofis
Levent - İstanbul

Mimari ve mühendislik çözümleriyle çevreye duyarlı bir yapı olarak inşa edilen projenin tasarımında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikası kriterleri kullanıldı. Levent Ofis tamamlandığında, merkezi iş alanındaki Shell&Core (Bina Kabuğu ve Çekirdeği) kategorisinde LEED sertifikasına sahip ilk ofis binası.

Cephe ve katlarda düzenlenen bitkilendirme binanın görsel kimliğini tanımlarken, mekanik ve ekonomik açıdan da yüksek verimlilik sağlıyor. Ofis kullanıcılarına konforlu bir çalışma ortamı sunularak, yaşam kalitesinin arttırılması Levent Ofis'i benzerlerinden ayırıyor.

Arsa Alanı: 2.509 m²
İnşaat Alanı: 7.650 m²
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 2008 - 2010
Geliştirici: Tekfen Emlak Geliştirme
Konsept Proje: Molestina Arkitekten 
Mimari Proje: Swanke Hayden Connell Mimarlık İstanbul Ofisi  

Alışveriş Merkezi

Forum Aydın 
Aydın

Forum Aydın, Aydın-Denizli yolu üzerinde, Menderes Üniversitesi Kampüsü yakınında konumlandı. Bir açık hava alışveriş merkezi olarak tasarlanan Eylül 2008 tarihinde açılan Forum Aydın, sinemalar, 209 mağaza, hipermarket, restoranlar ve 800 araç kapasiteli açık otopark alanı içeriyor. 

Projenin genelinde; zemin, örtü ve cepheler için kullanılan malzemelerde Aydın’ı yansıtan coğrafi ve doğal unsurlar hâkim: Toprak renkleri sarı, turuncu ve kahve tonları ile oluşturulan zemin renkleri mekana çevreyle uyumlu sıcak bir hava vermekte ve ortamdaki dış mekân-sokak hissini kuvvetlendiriyor. Ege’ye has unsurlar, bitki örtüsü ve yöresel ürünler olarak projede kendisine yer buluyor. Her mekanda ayrı bir konsept kullanılmakla beraber, proje bu ayrılıkların tümünün birleştiği ortaklıklar ve mekânlar arasında biçim ve mantık olarak süreklilik barındırıyor.  

Arsa Alanı: 76.000 m²
Kiralanabilir / Satılabilir Alan: 30.000 m²
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 2006- 2008
Geliştirici: Multi Development Türkiye
Konsept Proje: ERA Mimarlık - T+T Design 
Mimari Proje: ERA Mimarlık 

Karma Kullanım

Çeşme Marina
Çeşme - İzmir 

Yatırım tutarı 25 milyon Dolar olan, Çeşme Marina Projesi, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve Camper & Nicholsons Marinas International ortaklığında yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına kiralandı. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na 45 dakika mesafede yer alması, önemli bir giriş/çıkış limanı olması, şehir içi marinası olma özelliğini taşıması, Türk ve Yunan Adaları'na yakın olması, kuzey ve güney yönünde seyir yapan tekneler için önemli bir uğrak noktası olması ve su sporları merkezi olarak görülmesi Çeşme Marina'nın sahip olduğu avantajlar olarak sıralanıyor. 

Arsa Alanı: 39.687 m²
İnşaat Alanı: 7.937 m²
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 2007 – 2010
Geliştirici: IC Çeşme Marina Yatırım  
Mimari Proje: AYYAPI 

Alternatif Yatırımlar

Borusan Müzik Evi
Beyoğlu - İstanbul


Tarihi Beyoğlu mahallesinde yer alan yeni Borusan Müzik Evi, sergiler, etkinlikler, provalar ve çeşitli kültürel eğitim programları için varolan çok amaçlı bir alan. 

Binada aynı zamanda çeşitli sanat eserleri de bulunmakta. Bunlardan en göze çarpanı V şeklindeki kolonları aydınlatan LED ışıklandırma tüpleri. ‘'Untitled'" adlı bu eser New York'lu sanatçı Leo Villareal tarafından 2008 yılında binaya özgü gerçekleştirildi. Binanın giriş katındaki Edison ampuller müziğin sesine göre yükselip alçalıyor, bu eserin adı "Elo (Spiderlights)", ve sahibi Christian Partos, 2009 da bina için tasarladı. Gene giriş katında bulunan kırmızı, sarı, mavi kapılar, sonsuz bir mekana giriş yapılıyor hissini veriyorlar. Bu eserin adı "Shortcuts", ve yaratıcısı Ivan Navarro. Giriş katında yer alan başka bir eser neonla yazılmış, adı ile aynı olan "Listen to your eyes" yazısı ve sahibi Maurizio Nanucci. Giriş katında gene ortada olan cam ve ayna poramid bakış açısına gore değişik görüntüler veriyor. Eser Brigitte Kovanz tarafından 2007'de tasarlanmış, adı da "Ad Infinitum". 

Arsa Alanı: 230 m²
İnşaat Alanı: 1.900 m²
Başlangıç - Bitiş Tarihi: 2007 – 2009
Geliştirici: Borusan Kültür Sanat
Mimari Proje: GAD / Gökhan Avcıoğlu


31 Mart akşamı gerçekleşen ArkiPARC 2011 Ödül Töreni'nde, AVM Kategorisinde ödül alan Forum Aydın'ın tasarımcısı ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik Ltd.Şti. maddi bir hata sonucu anılmamıştır. Düzeltir özür dileriz.
Stratejik Ortak
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Proje Sponsoru
Oturum Sponsoru
Bilgi Ortakları
Basın Sponsoru
İletişim Sponsorları
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru